Xmas parcel

Karácsonyi csomag (2012. december)

Az angol Comenius program szervezői kitaláltak egy kis karácsonyi meglepetést. Minden országnak egy, a szervezők által előre kiválasztott országba kellett küldeni egy “karácsonyi csomagot”, a csomagban pedig a helyi hagyományoknak megfelelő ajándékokat, édességeket. A mi iskolánk a spanyoloknak küldte ezt a “meglepetés dobozt“. Küldünk egy naptárat, melyet az iskolánkban működő Ferencvárosi Diák Képzőművész Stúdió diákjai készítettek, egy magyar nyelvű karácsonyi CD-t, amelyen klasszikus és mai számok is szerepelnek,

egy doboz mézeskalácsot és egy mézeskalács készítő szettet, hogy ők is elkészíthessék ezt a tradicionális karácsonyi édességet. Természetesen emellé receptet is csatoltunk.
Az ünnepekkor elhagyhatatlan bejgli és szaloncukor is bekerült a csomagba.

Mi a görögöktől kaptuk az”ajándékunkat”.
Volt benne csokoládé, saját készítésű sütemény, 2 db CD, amiken tánc és zenék vannak. Névre szólóan csináltak mindenkinek egy üdvözlőlapot, amiken mindenféle rajzok és jókívánságok szerepelnek.
Mi nagyon örültünk ennek a csomagnak és reméljük, az általunk küldött ajándékok is tetszenek a diákoknak.

Fundelius Anna

Dear Eva,
Last Friday was our last day at school before the Xmas holidays and we opened the parcel. It was amazing!!!!!! Thank you very much for all the things that you sent us. We loved them!!! Our kids were so excited and so looking forward to opening it. In a previous email I sent you a photo of the parcel the very same day we received it, just for you and your kids to know and see that the parcel was already in Spain. When our kids saw the parcel, they got really excited but we told them that we would be able to open it on the last day of school (Friday 21st December) before leaving for the Xmas holidays. So we did it and it was great fun. I attach some photos in which you will see our kids. Eva, many thanks for all your work and all the things that you sent us. We are so happy!
We also loved the Christmas card with the explanations and the recipe. I will try to make the cookies as I love cooking!!!! And thanks for the Xmas CD, too. We played some of the songs while we were eating just to have a Hungarian Xmas atmosphere with the songs, food, … It was lovely!!
Personally, I would like to tell you that I loved the box with the typical tools to make the cookies and I’ve seen that there is the recipe inside, too, both in English and in Hungarian. I really like these typical things from each country. I really appreciate them. Honestly, many thanks because it was really nice.
Well, I could only tell you good things about this experience but I think it is better if you have a look at the attached photos and you will see us. I will upload all the photos in our blog during the holidays but since I wanted to write to say thanks I thought you would like to see some of the photos.
I forgot to tell you that we also loved the calendar. We have already put it up in our staff room. It is really nice.
Eva, many thanks again and I wish you a Merry Christmas and all the best for 2013.
Best wishes from Barcelona,
ANNA